آداب و رسوم مسلمانان ژاپن در ماه مبارک رمضان


مسلمانان ژاپن در ماه مبارک رمضان از آداب و رسومی خاص پیروی می‌کنند که آنها را از مسلمانان کشورهای اسلامی فرا گرفته اند. آنها پا به پای مسلمانان سراسر جهان به استقبال ماه رمضان رفته و از فضایل این ماه بهره‌مند می‌شوند.


مسلمانان ژاپن در ماه مبارک رمضان از آداب و رسومی خاص پیروی می‌کنند که آنها را از مسلمانان کشورهای اسلامی فرا گرفته اند. آنها پا به پای مسلمانان سراسر جهان به استقبال ماه رمضان رفته و از فضایل این ماه بهره‌مند می‌شوند.

حدود 100 سال پیش، اسلام از طریق تجار و برخی از مسلمانان به کشور ژاپن وارد شد و اینک حدود 100 هزار مسلمان ژاپنی و حدود 300 هزار نفر مسلمان غیر ژاپنی در این کشور ساکن هستند. وجود مؤسسات اسلامی در این کشور عاملی برای حمایت از امور دینی مسلمانان به شمار می‌رود تا آنها بتوانند از این فرصت برای اشاعه شعائر دینی خود چه در ماه رمضان و چه در ایام دیگر سال بهره‌مند شوند.

 

ماه مبارک رمضان در ژاپن به‌گونه ای است که درهای مساجد به روی نه تنها مسلمانان بلکه غیرمسلمانان نیز گشوده می‌شوند تا آنها بتوانند دین اسلام و ویژگیهای ماه رمضان را معرفی کنند. از مهمترین پدیده‌های این ماه گسترانده سفره‌های افطاری به صورت گروهی و دسته جمعی در مساجد، نمازخانه ها و مراکز اسلامی این کشور است که در راستای افزایش ارتباط مسلمانان با یکدیگر به شکل خاصی برگزار می‌شود. 

این در حالی است که آداب و رسوم مسلمانان در ماه مبارک رمضان در ژاپن از طریق کشورهای دیگر به این کشور وارد شده است. از این رو مسلمانان علاقه دارند تا همچون مسلمانان کشورهای دیگر نماز تراویح را در این ماه اقامه کنند. اعزام مبلغان و قاریان از کشورهای اسلامی به این کشور از مسائلی است که مسلمانان را در این ایام با آموزه های دین اسلام و مبانی و اصول ماه رمضان آشنا می کنند. آنها علاوه بر شب زنده داری و خواندن قرآن، در مساجد معتکف نیز می‌شوند.

 

همچنین آموزشگاهها و مراکز دینی ژاپن به برگزاری کلاسهای درس دینی پس از نماز مغرب و نماز تراویح می‌پردازند. از سوی دیگر جمع آوری زکات و انجام اعمال خیر در این ماه از فعالیتهای مسلمانان و مراکز دینی در این ایام به شمار می‌روند. 

در روزهای آخر ماه مبارک رمضان مسلمانان این کشور خود را برای اقامه نماز عید آماده می کنند. از این رو به علت ازدحام شدید در مساجد و اطراف آنها، نماز عید را در باغها و بوستانها و ورزشگاههای این کشور برگزار می‌کنند. گاهی اوقات نیز به دلیل پر بودن مساجد و محیط اطراف آن نماز را چند بار اقامه می‌کنند. در این روز مسلمانان ژاپن برای اقامه نماز عید تلاش فراوانی می‌کنند تا ضمن اشاعه دین در میان مردم ژاپن، شعائر دین اسلام را نیز معرفی کنند.

بنابراین توجه مسلمانان این کشور به اقامه نماز عید، منجر به افزایش روح همبستگی و مودت میان آنها می شود، به گونه ای که طی برگزاری مراسم دینی محاسن اسلام را تبیین می کنند و در روح مردم تأثیر می گذارند. 

ارسال نظر به این مطلب